shadow

Tradycyjne spotkanie noworoczne mieszkańców wsi Mosty, tym razem odbyło się w niedzielę 19 stycznia br. w Gminnym Domu Kultury w Pierwoszynie. Organizatorem jak co roku była Pani sołtys Mostów Alina Merchel wraz z Radą Sołecką, którzy rozsyłając imienne zaproszenia zapewnili prawie 150 osobową frekwencję. Przyznać trzeba, że jak na nasze gminne warunki, w pełni wypełniona sala Domu Kultury mieszkańcami jednej wioski, to przypadek wyjątkowy.

       Głównym i najbardziej owacyjnie przyjętym punktem programu, było wręczenie honorowego odznaczenia „Przyjaciel Mostów” w postaci symbolicznej „Czapli”. W tym roku „Czaple” otrzymały trzy małżeństwa: Państwo E.P Rogowscy, F.F. Sornowie, C.K. Karsznia. Długie i owacyjne oklaski, jednoznacznie potwierdziły trafność wyboru dokonanego przez Radę Sołecką. U wielu uczestników można było zauważyć wzruszenie, a niejednokrotnie urojoną łezkę, co potwierdzało, że potrafimy jako mieszkańcy mieć wspólne chwile wzruszeń i satysfakcji.

DSC02876

        Zdarzenie to, jak najbardziej wypełniło apel Pani sołtys, która w przemówieniu powitalnym wzywała przede wszystkim do zgody. Może nie jest tak źle z tą zgodą, być może jest źle z brakiem jednomyślności, ale to już inny aspekt naszego życia. Nawiązując jeszcze do powitalnego przemówienia Pani Merchel, należy jeszcze wspomnieć, o pozytywnych informacjach, które przekazała, a związanymi z wioską Mosty. Wspomniana została pozytywna praca klubów sportowych, ale także praca graficiarzy, którzy z własnej inicjatywy wykonali patriotyczne graffiti na płocie przy  ulicy Wiązowej. Powiązane graffiti na wiacie przystanku autobusowego, pozwoliło uchronić go przed wandalami, którzy na pewno czują respekt dla pracy swoich rówieśników. Przypadek godny naśladowania, być może sposób na zapobieganie niszczeniu wiat przystankowych.

        Przykład graficiarzy oraz informacja o mieszkańcu Mostów Piotrku Czapczyńskim, zadaje kłam ogólnej opinii o złej młodzieży. Śmiało można powiedzieć, że młodzież jest bardzo dobra, tylko o tym zbyt mało informacji, a opinię kreują tylko odosobnione negatywne przypadki. Piotrek Czapczyński ubiegłoroczny absolwent Gdyńskiego III LO, jest przedstawicielem młodzieży, z którego możemy być bardzo dumni, otrzymał on stypendium od Marszałka Województwa Pomorskiego, dzięki uczestnictwu w ogólnopolskiej olimpiadzie wiedzy historycznej, w której został laureatem, obecnie studiuje w Warszawie jednocześnie dwa kierunki na różnych uczelniach.

       Wspaniała atmosfera spotkania, być może efekt wezwania, który wygłosiła Pani sołtys zapraszając honorowych gości do zabrania głosu. Wezwanie, którego nie powinno  być przy takich okazjach, w naszych realiach okazało się jak najbardziej konieczne. Pani sołtys stwierdzając, że spotkanie nie jest polityczne, poprosiła zabierających głos, o nienawiązywanie  w swoich wystąpieniach do polityki. O potrzebie takiego apelu, przekonaliśmy się już w trakcie wystąpieniu Pana Wójta, który rozbawił publiczność, w momencie jak zaczął w starym stylu mówić o drogach, sala wybuchnęła śmiechem. Lekko zdeprymowany, szybko zakończył swoja wypowiedź, i jesteśmy skłonni twierdzić, że było to najkrótsze publiczne wystąpienie Pana Wójta Jerzego Włudzika. Apel o unikanie polityki w wypowiedziach był tak skuteczny, że po wystąpieniu Pana Wójta, proszeni o zabranie głosu obecni, Wice Wójt Zdzisław Miszewski i Przewodniczący Rady Mirosław Marek, odmówili. Złośliwi mogą teraz śmiało powiedzieć, że widocznie oprócz polityki nie mieli nic do powiedzenia. Odwagę w tej sytuacji pokazał radny powiatowy, Mirosław Busz, który zabrał głos, wygłaszając zwięzłą okolicznościową wypowiedź. W ten oto sposób niezmęczeni, „mową trawą” uczestnicy spotkania mogli z przyjemnością oglądać występy, naszego w pełni profesjonalnego chóru „Kosakowianie” oraz zaproszonego kabaretu „Celbowianki”. Chór „Kosakowianie”, jak zwykle uraczył nas piękną muzyką, tym bardziej cenną, że naszą kaszubska. Kabaret „Celbowianki” przedstawiając skecze w języku kaszubskim, wywoływały salwy śmiechu, których sala w Pierwoszynie jeszcze nie słyszała. Na zakończenie spotkani bardzo smaczny poczęstunek różnorodnych ciast, z kawą i herbatką.

DSC02871

Spotkanie można podsumować stwierdzeniem, wieś Mosty może być wzorem dla innych.

Author

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.