shadow

Sprostowanie

zdjecie-tresci

Link do pisma w sprawie sprostowania.

 

Śmieszne gdyby nie tragiczne

Przeglądając oficjalną stronę www naszej gminy zaskoczyła mnie wyjątkowo skromna informacja pt. Inwgestycje gminne wyróżnione w konkursie Modernizacja Roku 2015”. Z góry zastrzegam, każde słowo i zdjęcia w tej informacji są prawdziwe.

Zdjęcie wójta na salonach Zamku Królewskiego z uśmiechem na twarzy i Dyplomem w ręku, mówi samo za siebie … SUKCES.

Dlaczego więc tak mało informacji na ten temat ? Gdzie tkwi haczyk ?

Haczyk, czy jak mówią niektórzy „cwancyk” polega na ukrywaniu prawdy, która w swojej wymowie jest tragiczna dla mieszkańców.

Wiadomym jest, że najbardziej każdego boli jak robi się z niego idiotę. Przykład nagrody „Modernizacja Roku 2015” wyjątkowo trafnie opisuje mechanizm ogłupiania, ale i wyłudzania pieniędzy z samorządów.

W dniu 24.08.2016 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczania nagród w konkursie „Modernizacja Roku 2015”. Filmik z całej imprezy pod tym linkiem. Cały filmik trochę przydługi bo trwa ponad 3 godziny. Warto jednak obejrzeć chociażby fragmenty w: 1:24, 1:29:55, 1:58:02, 2:02:03, w których można zobaczyć „radość” i „zadowolenie” wójta z osiągniętego „sukcesu”.

Wśród nominowanych do II etapu znalazły się dwa obiekty zgłoszone przez Gminę Kosakowo.

Za uczestnictwo w II etapie konkursu Gmina Kosakowo była zobowiązana wpłacić łącznie 16 900,- zł., kwota ta jest sumą opłat za zgłoszenie do konkursu:

  • budowy gimnazjum gminnego w Kosakowie – wartość inwestycji ponad

35 mln. zł

  • budowa alei nadmorskiej w Mechelinkach – wartość inwestycji ponad

1,9 mln. zł

załącznik nr 1: regulamin konkursu

Zgodnie z regulaminem w konkursie miały prawo brać udział inwestycje modernizacyjne. Pod pojęciem „„Modernizacja” rozumie się realizację samodzielnego przedsięwzięcia odtworzeniowego- modernizacyjnego zakończonego trwałym efektem użytkowym lub konserwatorskim” co zapisano w pkt 2 regulaminu.

Obie inwestycje zgłoszone przez Gminę Kosakowo do konkursu, nie spełniają powyższej definicji, gdyż są inwestycjami nowymi, chociaż jedna z nich ma w nazwie „rewitalizacja alei nadmorskiej”. Nie mogła ona być rewitalizacją, gdyż takowej alei do tej pory nie było.

Należy zwrócić uwagę, że oprócz kosztów podanych powyżej, gmina Kosakowo poniosła dodatkowe koszty związane z delegacją wójta może i ewentualnego pracownika urzędu oraz koszty związane z przygotowaniem materiałów poglądowych i zgłoszeniowych.

Zwolennik polityki naszego wójta na pewno powie, i co w tym złego, że wydano raptem kilkanaście tysięcy złotych w końcu stać nas na to. W tym miejscu odsyłam do wywiadu wójta w wybrzeże 24.pl gdzie wójt przechwala się naszym bogactwem.

Wywiad jest ciekawy także z innego powodu, po raz pierwszy wójt tak oficjalnie przechwala się swoimi kolegami Leszkiem Millerem, Janem Pietrzakiem oraz wójtem gminy Gniewino Zbigniewem Walczakiem, mówiąc: „jesteśmy z jednego, można powiedzieć gniazda. Skończyliśmy Wyższą Szkołę Nauk Społecznych. (zapomniał dodać że uczelnia w nazwie miała jeszcze dopisek” „przy Komitecie Centralnym KC PZPR” – dop. red.) […] Jesteśmy przygotowani zawodowo do zarządzania zespołami ludzkimi. Trzeba mieć tą umiejętność pracy z ludźmi.”

Dlaczego wójt na filmiku wygląda na bardzo zawiedzionego. Podejrzewamy, że z paru powodów oczekiwał lepszej nagrody. Osiągnięcie dwóch nominacji, które otrzymywali wszyscy co wpłacili regulaminowe kwoty to jednak trochę mało.

Nie było tytułu Modernizacja 2015 czy też wyróżnienia, SUKCESEM była „Nagroda Miesięcznika „Materiały Budowlane”” ŻENADA !!!

Czy to było warte wydania min. 16,9 tys. zł.

Można by zrozumieć, że start w takim konkursie to już prestiż, ale jak dotarłem do informacji kto organizował konkurs to ogarnął mnie pusty śmiech.

Ciekawym była informacja kto zorganizował konkurs, który od „jeleni” na samym wstępie generuje przychód ponad 500 tys. zł. a można przypuszczać, że instytucje państwowe i inne dorzucają co nieco grosza.

Niestety w wyciąg z KRS Stowarzyszenia wynika smutna prawda, że stowarzyszenie złożyło do sądu ostatnie sprawozdanie finansowe za 2009 rok., więc nie poznamy prawdziwych przychodów.

Po wpisaniu w Google „Modernizacja 2015” ukazuje się link do strony , na której przepływają loga wielu, bo ponad kilkudziesięciu zacnych instytucji rządowych, uczelnianych, medialnych itp., które patronują konkursowi.

Prestiżu także dodaje Zamek Królewski, na którym wręczane były nagrody.

Niestety nigdzie nie wyeksponowano nazwy organizatora konkursu. Nazwa organizatora pojawia się w regulaminie konkursu, odkrywając prawdę z jakiej jakości konkursem mamy do czynienia.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego oraz Targi Pomorskie Sp. z o.o. W obu tych podmiotach prezesem jest ta sama osoba, Roman Pikuła.

załącznik nr 2: wyciąg z KRS Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego

załącznik nr 3: wyciąg z KRS Targi Pomorskie Sp. z o.o.

Dodatkowym tropem co do powiązań organizatorów jest informacja, że Przewodniczącym Kapituły Konkursu był Maciej Kobyliński Prezydent Miasta Słupska od 2002 do 2014 roku. Jedno co można powiedzieć, że patrząc na roczniki osób z rejestrów stowarzyszenia, spółki i prezydium kapituły można śmiało przypuszczać, że są to wszystko osoby co do, których wójt mógłby powiedzieć, że są to koledzy z tego samego gniazda.

Chyba teraz nikt nie ma wątpliwości, że wójt mógł oczekiwać lepszych nagród, którymi mógłby machać przed oczami „ciemnemu ludowi”.

Henryk Palczewski

załącznik nr 1: regulamin konkursu

załącznik nr 2: wyciąg z KRS Stowarzyszenia Ochrony Narodowego

załącznik nr 3: wyciąg z KRS Targi Pomorskie Sp. z o.o.

Author

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.