shadow

Rozpoczynamy dyskusję w sprawie SP w Pogórzu.

Wybór pomiędzy budową nowej przestronnej szkoły na powierzchni 2 ha, a rozbudową obecnej

w ciasnej zabudowie na powierzchni 1 ha, co przedstawia zdjęcie.

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo przygotowało prawno-finansowe rozwiązanie pozwalające wybudować w ciągu 2 lat szkołę i przedszkole w pobliżu nowych osiedli.

Zapraszamy do dyskusji poprzez zamieszczanie komentarzy na Facebooku w grupie „Gmina Kosakowo XXI-go wieku”.

Po zakończonym spotkaniu rodziców uczniów SP w Pogórzu, dla upewnienia się czy prawidłowo odczytuję zamiary budowy szkoły w Pogórzu, przeprowadziłem bezpośrednią rozmowę z Wójtem.

Przystępując do tej rozmowy znałem plany, ale były one tak nieracjonalne, że nie zakładałem, iż będą realizowane.

Wieloletnia Prognoza Finansowa najważniejszy dokument dotyczący takich inwestycji przewiduje w najbliższych trzech latach 16,1 mln na „Rozbudowę i przebudowę budynku SP w Pogórzu …”. Z tej kwoty już w tym roku ma być wydatkowane 1 294 000 zł.

Każdy dzień jest cenny, żeby zatrzymać nieprzemyślaną inwestycję. Do tej pory już wydaliśmy na nią ponad 150 tys. zł na projekt przejścia podziemnego i koncepcję rozbudowy.

Rozbudowa jest pomysłem złym i nieracjonalnym.

Podstawa to demografia i rozsądek. Wiadomym jest, że najwięcej dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym będzie pochodziło z nowych osiedli. Zasadą jest budowanie szkoły podstawowej oddalonej max. 500 m od miejsca zamieszkania uczniów. W naszym przypadku odległość od nowych osiedli do obecnej szkoły jest co najmniej dwukrotnie dłuższa.

Czy osoby, które zadecydowały o rozbudowie SP w Pogórzu pofatygowały się do szkoły w godzinach dowożenia dzieci. Wygląda na to, że nie. Już teraz są problemy z parkowaniem samochodów a co będzie gdy ilość uczniów się podwoi, jak zaplanowano.

Dzieci są i będą dowożone, gdyż droga z nowych osiedli do szkoły jest odległa i przebiega przez dwie ruchliwe ulice.

Być może zaplanowano parking w miejsce obecnego boiska, na które ma prowadzić przejście podziemne za, bagatela 2,3 mln zł. Kwota ta jest wyższa niż nasze jednoroczne wydatki na drogi.

Rozwiązanie problemu budowy szkoły, w zderzeniu z realiami jest prozaicznie proste.

Szkołę podstawową wraz z przedszkolem należy wybudować centralnie pomiędzy nowymi osiedlami.

Z taką propozycją wystąpiłem do Wójta, który przedstawił dwa powody dla, których według niego takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę.

Pierwszy powód to zbyt mała odległość od obecnego budynku gimnazjum, do miejsca gdzie mogła by powstać nowa szkoła tj. pomiędzy osiedlem Mistral,a Morskim.

Otóż odległość w linii prostej w tym przypadku to 1,41 km, wobec odległości 1,82 km do szkoły w Pogórzu. Czy to aż taka wielka różnica ?

Drugi powód przecież my tam nie posiadamy terenu do takiej inwestycji.

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo przygotowało prawno-finansowe rozwiązanie pozwalające wybudować w ciągu 2 lat szkołę i przedszkole w pobliżu nowych osiedli.

W związku z tym zwróciłem się do Wójta o zwołanie obrad swoistego „okrągłego stołu” w celu omówienia w otwartej dyskusji tej, ale także innych spraw istotnych dla gminy.

Ku mojemu zdziwieniu otrzymałem pozytywną odpowiedź, a nawet przypomnienie, że Wójt podczas kampanii wyborczej przedstawiał taki pomysł.

Faktycznie sprawdziłem i cytuję z Biuletynu Wyborczego nr 3 Jerzego Włudzika

zaprosimy do zespołu konsultacyjnego wszystkich kandydatów na Wójta i kandydatów do Rady Gminy.

Właśnieczegośtakiegooczekujemy.Znajdźmywspólnienajlepszerozwiązania,boniktniemapatentunamądrośćinieomylność.Sprawajestzbytpoważnaipozostawieniejejbezkonsultacji może doprowadzić do nieodwracalnie szkodliwych skutków.

Prezes Zarządu SMGK

Henryk Palczewski

Wcześniejsze teksty dotyczące tego tematu:

  1. Panie Heniu, czy to żart ? (Str. 8) http://kosakowo.info//wp-content/uploads/2015/04/Kosakowo-bez-tajemnic-30-net.pdf
  2. Ryzykowna nadbudowa SP w Pogórzu http://kosakowo.info/?p=3612
  3. Biuletyn nr 3 Jerzego Włudzika http://kosakowo.info/wp-content/uploads/2017/02/biuletyn-3-1.pdf

Author

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.