shadow

Kazimierz – kobiety decydują … przy rekordowej frekwencji

100% obecnych mieszkańców na zebraniu sołeckim w Kazimierzu to kobiety, co dało rekordową frekwencję 3,76%. Przygotowanie spotkania przez Panią sołtys Jadwigę Wrzałek jak zwykle perfekcyjne. Przedstawienie problemów wioski odbyło się w miłej rodzinnej atmosferze przy serwowanych napojach i wspaniałych wypiekach. Miłej atmosfery nie zakłóciły nawet wypowiadane pretensje gdyż były one przedstawione w sposób merytoryczny i spokojny, dotyczyły głównie organizacji dożynek oraz niewykonanych obietnic.

Ku mojemu zaskoczeniu, najwięcej emocji wywołał temat, o którego rozwinięcie już po zamknięciu zebrania poprosiłem Panią sołtys. Pani sołtys w trakcie swojego wystąpienia (7:01 min Cz.1) powiedziała „Nie udało nam się załatwić oddania ziem, które zostały zabrane w 2002 roku gdy byliśmy w Rumi”.

Stwierdzenie to wywołało u mnie szczególne zdziwienie, gdyż dobrze pamiętałem, że w tamtym czasie udało się nam uchylić w Trybunale Konstytucyjnym rozporządzenie Rady Ministrów o przyłączeniu wsi Kazimierz do Rumi, i tym samym żadne ziemie nie zostały do niej przyłączone. Sprawa wyjaśniła się, gdy zebrani dopowiedzieli, że nie chodzi

o ziemie przyłączone do Rumi, a o ziemie, które zostały odłączone od wsi Kazimierz, a przyłączone do wsi Mosty i Dębogórze. W tym też momencie zrozumiałem, że chodzi o uchwałę Rady Gminy, która w obawie, iż nie obronimy naszych racji przed Trybunałem Konstytucyjnym, postanowiła „okroić” tereny Kazimierza, w taki sposób żeby straty naszej gminy były jak najmniejsze.

Można być pełnym podziwu do jakiego stopnia mieszkańcy Kazimierza utożsamiają się ze swoją małą ojczyzną jaką dla nich jest Kazimierz. Przyznam się, że osobiście nie zwróciłbym uwagi na taki problem, bo dla mnie jest ważne, że naszą małą ojczyzną jest Gmina Kosakowo. Okazuje się, że patriotyzm lokalny sięga jeszcze głębiej, bo do poziomu własnej najmniejszej ojczyzny. Takiej wartości nie możemy utracić. Obecny na spotkaniu Wice Wójt Marcin Majek, po usłyszeniu szczegółów sprawy, której z racji młodego wieku nie mógł znać, zobowiązał się, że odszuka stosowną uchwałę. Mam nadzieje, że nie powinno być najmniejszego problemu, żeby obecna Rada Gminy uchyliła krzywdzącą mieszkańców Kazimierza decyzję.

Podziwiajmy i szanujmy takie postawy, jak mieszkańców Kazimierza, niech one będą dla nas przykładem.

Henryk Palczewski

Linki do nagrań:

  1. Cz.1 https://youtu.be/eGrbqLfXje0
  2. Cz.2 https://youtu.be/9K64MW4oKhE

Author

admin

Related Posts

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.