shadow

Kropla drąży skałę” potwierdzono na sesji Rady Gminy Kosakowo

Nie znamy przyczyn, ale wszystko wskazuje na to, że lata naszej pracy zaczynają przynosić efekty.

Wystarczyło równe 60 sek. (Cz.4 0:55 min), żeby powtarzany od wielu lat postulat Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Kosakowo został zrealizowany. Praktycznie przy uchwalaniu każdego planu sygnalizowaliśmy braki sposobu rozwiązań drogowych. Jaką mamy sytuację z drogami każdy widzi. Wreszcie po raz pierwszy problem dróg zauważyli także radni i w sposób bez precedensowy odrzucili projekt uchwały „ze względu na brak prawidłowego skomunikowania wyżej wymienionego planu”.

Dodatkowej satysfakcji dostarczyło przyjęcie wniosku Komisji Rewizyjnej złożonego przez Radną z Mostów Mirosławę Piotrowską (Cz.7 24:27 min), o publikowanie na stronach internetowych gminy wszystkich zarządzeń wójta. Wygląda na to, że jeden z głównych celów naszego stowarzyszenia jawność działania samorządu częściowo doczeka się realizacji, chociaż jeszcze nie wiemy kiedy i w jakiej formie. Spełnienie tego wniosku to głównie ulga w pracy naszego stowarzyszenia, gdyż od teraz nie będziemy musieli każdorazowo występować o dostęp do tych zarządzeń i płacić za ewentualne ich kopie.

Niestety pozostałe sprawy omawiane na posiedzeniu nie napawają optymizmem, a wręcz wywołują grozę. Wypowiedź Wice Wójta Marcina Majka w pierwszych minutach Cz.2 mówi o wszystkim potwierdzając opinię o zarządzaniu gminą. Wszystkie działania inwestycyjne nie są prowadzone racjonalnie i po gospodarsku, a są głównie podporządkowane zdobywanie głosów w wyborach. Mieliśmy nadzieje, że tym razem będzie inaczej bo Wójt wielokrotnie deklarował, że już nie będzie kandydował, a jedynie pracował na swoją opinię jaką zostawi po sobie potomnym. Okazuje się, że jest gorzej niż przypuszczaliśmy.

Powszechnie wiadomo, że nic lepiej nie wpływa na zdobywanie głosów wyborców jak realizacja wieloletnich oczekiwań na budowę drogi. W tej kadencji będzie pobity rekord świata. W roku 2015 zaraz po wyborach nie budowano dróg tylko zapłacono za te, które w deszczu i słocie, nawet nocami budowano do ostatniej chwili przed wyborami. W roku 2016 załamanie inwestycyjne na całej linii, wykonanie dróg 41,1%. Rok 2017 katastrofa, którą dokładnie opisuje Wice Wójt (zaawansowanie finansowe na I półrocze 1,53%) stwierdzając że praktycznie większość dróg będzie wykonana do maja 2018.

Wypowiedź Wice Wójta, że może „uda” się już w lutym rozpocząć przetargi na wykonanie przyszłorocznych dróg, oraz stwierdzenie, że „ceny wykonawstwa poszły mocno w górę” dopełnia obraz tragicznej sytuacji w jaką władze gminy nas wpakowały.

Proszę sobie wyobrazić, że w 2018 skumulowana kwota na wykonanie dróg wyniesie co najmniej 8 mln. W roku wyborczym wzrost kosztów, o których wspomniał Wice Wójt wyniesie min. 30%. Prosty rachunek – w przyszłym roku stracimy ok. 2,4 mln zł chyba, że … radni będą nadal myśleć rozsądnie i zrobią to co każdy prawdziwy gospodarz by zrobił, czyli przesunął budowę dróg na okres po wyborach, czyli do czasu kiedy ceny ich budowy wrócą do normalności.

Henryk Palczewski

Linki do nagrań sesji:

  1. Cz.1 https://www.youtube.com/watch?v=pJqvE770Q-4
  2. Cz.2 https://www.youtube.com/watch?v=ByDEJFIAn14
  3. Cz.3 https://www.youtube.com/watch?v=kCfdU06OIlY
  4. Cz.4 https://www.youtube.com/watch?v=UhF8k07RULc
  5. Cz.5 https://www.youtube.com/watch?v=C5IYe_q59rI
  6. Cz.6 https://www.youtube.com/watch?v=Tsm0YFunIfk
  7. Cz.7 https://www.youtube.com/watch?v=4H5mJ1_b5ck

Author

admin

Related Posts

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.