shadow

Żeglarze przekonywali, że nie chcą ograbić Rewy

Przebieg kolejnego zebrania wiejskiego to obraz katastrofalnego niedoinformowania mieszkańców. Efektem poprzedniego spotkania było przekonanie, że jacyś „cwaniacy” za pośrednictwem Yacht Clubu Rewa chcą przejąć teren boiska przy ul. Koralowej, robić na nim intratne interesy, a w przyszłości je wykupić. Źródło takich obaw z rozbrajającą szczerością przedstawił na wczorajszym (9.10.2017 r.) zebraniu sołtys, a zarazem radny z Rewy, Marcin Kopitzki. Rozpoczynając zebranie w 12 minucie wyraźnie stwierdził, że projekt za którym opowiedzieli się jego wyborcy powstał po to, żeby zapobiec w niewiadomej przyszłości ewentualnemu przejęciu, a w ostateczności nawet sprzedaży gruntów gminnych. Nie można mieć pretensji do mieszkańców, którzy zaufali „swojemu”, który zamiast dostarczenia rzetelnych informacji o kontrahencie żeruje na ich nieufności do obcych opartych na przykrych doświadczeniach z minionej epoki.

Jaki trzeba mieć mały zakres wiedzy i doświadczenia, żeby wmawiać, iż gmina może stracić władztwo nad swoim gruntem, a wybudowanie na nim boiska od tego uchroni. Swoją drogą, trochę „dziwna” deklaracja o utrzymaniu władztwa nad terenami gminnymi, a zero informacji o terenie nad, którym gmina ma władztwo (ponad 1ha w centrum Rewy), a które to władztwo lada moment utraci. Więcej na ten temat w http://kosakowo.info/?p=4641 .

Stan obecny: Yacht Club Rewa zarejestrowany 07.05.2010 r. pod numerem KRS 0000356002 , posiada osobowość prawną. Zarząd – 7 osobowy, Komisja Rewizyjna – 3 osoby, użytkuje obecnie i w przyszłości tereny na podstawie umowy z gminą. Każda umowa na użytkowanie terenu powyżej 3 lat musi uzyskać zgodę Rady.

Utwierdzanie mieszkańców, że gmina nie jest w stanie utrzymać władztwa nad swoimi terenami, może tylko wynikać z niskiej samooceny. Wiedza i doświadczenie obecnych mieszkańców jest już jednak na wyższym poziomie.

Sytuację na poprzednim zebraniu uratował Wójt Gminy Jerzy Włudzik, który jako doświadczony polityk zaproponował obchód Rewy celem znalezienia niekonfliktowego rozwiązania, a następnie omówienie tematu na kolejnym zebraniu. Jak trafna była to decyzja okazało się gdy za zaproponowanym rozwiązaniem opowiedziało się ponad 90% uprawnionych do głosowania.

Żeby mogło dojść do takiego wyniku głosowania konieczne było wystąpienie najważniejszej osoby w klubie trenera Janusza Frąckowiaka (Cz.1 12:35). To wystąpienie i zaraz po nim (Cz.1 26:32) wystąpienie kpt. ż.w. Mirosława Jakubka oraz kolejne narzuciły ton pozostałych wypowiedzi. Praktycznie sensownych wypowiedzi podważających opinię żeglarzy nie było.

Uważam, że obejrzenie wypowiedzi trenera jest obowiązkiem każdego, bo pozwala na uzmysłowienie sobie do czego może doprowadzić nieufność i podejrzliwość małych ludzi.

Ze swojej strony czuję się w obowiązku jako mieszkaniec gminy wyrazić słowa podziękowania za osiągnięte dla gminy sukcesy, a zarazem przeprosić za przykrości jakie spotykają ze strony nieżyczliwych żeglarzom i osobiście trenerowi.

PS.

Wśród głosów mieszkańców bardzo pozytywnie wyróżnił się głos pana Jerzego Olszewskiego (nagradzany oklaskami) właściciela lokalu, w którym odbywało się zebranie. Nagranie wypowiedzi w Cz.3 3:52 oraz w Cz.4 2:10. Szersze spojrzenie i zdrowa ocena sytuacji być może bierze się z doświadczenia osoby, która coś w życiu osiągnęła i teraz dzieli się doświadczeniem. Właśnie to buduje wiarę, że „ Jeszcze będzie przepięknie. Jeszcze będzie normalnie”.

Henryk Palczewski

Linki do nagrań:

  1. Cz. 1 https://youtu.be/sFMl6RkRzEw
  2. Cz. 2 https://youtu.be/qYZq3pw2ZBs
  3. Cz. 3 https://youtu.be/LJVY5lyZlSU
  4. Cz. 4 https://youtu.be/3Fkgq73X5Vk

Linki do dokumentów:

  1. KRS Yacht Club Rewa http://kosakowo.info/wp-content/uploads/2017/10/KRS-Club-Rewa.pdf
  2. Ustalenia zebrania http://kosakowo.info/wp-content/uploads/2017/10/Ikonka-po-zmianie.jpg

Author

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.