shadow

 

Wszystko wskazuje na to, że zareklamowana na okładce Biuletynu Gminnego wersja budowy Chmielnej-Paska nie poprawi, a wręcz pogorszy (wydłuży) dojazd do większości domostw w Dębogórzu. (Załącznik Nr 0)

W opisie do prezentowanego projektu napisano, że budowana droga „stanie się w przyszłości alternatywą dla ul. Wiejskiej i Żeromskiego”. Jeżeli to jest główny cel przygotowywanego projektu, to tylko dziękować opatrzności, że jest to tylko projekt, jakkolwiek dość kosztowny bo za 147 600 zł (Załącznik Nr 6) , który można jeszcze zmodyfikować. Co najmniej dziwnym jest fakt, że zapomniano o budowanej ul. Derdowskiego. Trasa z Pkt.A skrzyżowania Derdowskiego – Płk.Dabka, do Pkt.B, skrzyżowania Cytrynowa – Owocowa w Dębogórzu (Załącznik Nr 1) w wariancie zaproponowanym przez urzędników jest o około 350 m dłuższa niż trasa wzdłuż ul. Derdowskiego przez Kosakowo.

.

Nasuwa się pytanie retoryczne: kto wybierze dłuższą trasę przez Suchy Dwór, będąc zmuszonym do zwalniania przed Szkołą w Pogórzu i zatrzymywania się na skrzyżowaniach ze światłami ? Odpowiedź wydaje się oczywista, chyba, że urzędnicy wiedzą coś o czym my nie wiemy.

Wydawało się, że wystarczy zwrócić uwagę na ten oczywisty błąd i podpowiedzieć rozwiązanie. Nic z tego. Podczas rozmowy z Wice Wójtem Marcinem Majkiem, otrzymałem ustne odpowiedzi, które zmusiły mnie do oficjalnego wystąpienia o informację publiczną. Oczywiście informację otrzymałem, ale … dopiero po złożeniu skargi do sądu administracyjnego na bezczynność wójta.

Rozwiązanie korzystne dla mieszkańców, to zmodyfikowanie budowy Chmielnej – Paska w jej końcowym przebiegu od Pkt. A na Załączniku Nr 2. W punkcie tym droga „odbija” w prawo do ul. Pomorskiej. Dla urzędników wszystko jest w porządku bo taki wariant przewiduje miejscowy plan, ale ten sam plan przewiduje budowę drogi, którą nazwano Limonkowa. Należy dodać, że grunt pod tę drogę w połowie jest już własnością gminy.

Co więc stoi na przeszkodzie, żeby w pierwszej kolejności wybudować ul. Limonkową i tym samym skrócić dojazd mieszkańcom średnio o kilometr, jak to widać na załączonej mapce.

Wniosek o informację publiczną w Załączniku Nr 3, otrzymana odpowiedź Załącznik Nr 4.

Innym ciekawym wątkiem, jest odpowiedź na pytanie o przebieg obecnego odcinka Chmielnej od Limonkowej do skrzyżowania z Pomorską. Zdajemy sobie sprawę, że to skrzyżowanie w tej chwili jest niebezpieczne, ale nie jest to powód do jego likwidacji jak odpowiedziano w piśmie.

Po pierwsze wbrew temu co twierdzi Wice Wójt jest możliwe wybudowanie ronda wielkości tego, które mamy w Kosakowie, ale jest to zupełnie niepotrzebne bo wystarczy odpowiednie oznakowanie. Wystarczy oznakować wyjazd z Chmielnej w lewo do Dębogórza jako drogę z pierwszeństwem przejazdu, a wjazd na skrzyżowanie z kierunku Kosakowa podporządkować (Załączniku Nr 2), a problem znika sam. Biorąc dodatkowo pod uwagę, że większość ruchu z Gdyni przeniosłaby się na wybudowaną ul. Limonkową, skrzyżowanie to nie sprawiałoby większego problemu.

Być może proponowane rozwiązanie jest zbyt proste jak na „wybujały intelekt” naszych urzędników. Liczyliśmy na to jak powiedział Albert Einstein Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi”. Tym „ktosiem” miał być nowy Wice Wójt, niestety jest tylko godnym następcą i utrwalaczem dotychczasowego układu.

Henryk Palczewski

Załączniki:

  1. Załącznik Nr 0 projekt Chmielna – Paska wg urzędników http://kosakowo.info/wp-content/uploads/2017/10/Projekt-projektu-Chmielna.jpg
  2. Załącznik Nr 1 długości tras w różnych wariantach http://kosakowo.info/wp-content/uploads/2017/10/Pomiary-od-Szoerka..jpg
  3. Załącznik Nr 2 rozwiązanie drogowe od skrzyżowania Limonkow – Chmielna http://kosakowo.info/wp-content/uploads/2017/10/Pomiary-na-planach-Dębogórza-z-oznakowaniem-.jpg
  4. Załącznik Nr 3 wniosek o informacje publiczną http://kosakowo.info/wp-content/uploads/2017/10/Pytanie-o-projekt-Chmielna-Paskay.pdf
  5. Załącznik Nr 4 odpowiedź na wniosek o informację publiczną http://kosakowo.info/wp-content/uploads/2017/10/odp.-na-wniosek-o-informacje-publiczną.pdf
  6. Załącznik Nr 5 Umowa na projektowanie http://kosakowo.info/wp-content/uploads/2017/10/RI-86-2017-Projekt-polaczenia-Dębogórze-Suchy-Dwór-ulice-Gronowa-Chmi….pdf

Author

admin

Related Posts

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.