shadow

Można ? Można … Marina „Nowa Holandia” już powstaje

Można by powiedzieć tytuł na wyrost, ale prawdziwy. Podczas dyskusji publicznej nad zmianami studium zagospodarowania Gminy Kosakowo, które mają umożliwić powstanie mariny padły bardzo znamienne i napawające optymizmem słowa „od siebie rozpoczynam budowę tej Mariny”. Autorem tych słów był nowy mieszkaniec naszej Gminy kpt. ż.w. Mirosław Jakubek (23:43 Cz. 1 nagrania).

Sama zmiana studium nie budziła praktycznie żadnych kontrowersji, poza jedną sprowadzającą się do pytania „dlaczego to tak długo trwa ?”.

Na ten temat można by dużo mówić i pisać dlatego wolimy skupić się na tym co szczególnie nas cieszy. Za ideą budowy Mariny jesteśmy od samego początku, to jest od momentu kiedy Pan Marek Lis autor pomysłu przedstawił go jesienią 2014 roku. Historię projektu na przestrzeni tych lat przedstawiałem w artykułach pod poniżej zamieszczonymi linkami.

O czym poinformował kapitan ż.w., a zarazem żeglarz i kolekcjoner sekstantów Mirosław Jakubek.

Żeby zrozumieć pasjonata historii i żeglarstwa należy zapoznać się z materiałami zamieszczonymi pod linkami: http://molendiep.pl/?lang=pl oraz http://ttv.pl/aktualnosci,926,n/kto-chce-uziemic-barke,186339.html .

Po obejrzeniu powyższych materiałów właściwe nic dodać, nic ująć.

Jednakże należy się parę słów dla tych, którzy nie mają możliwości zapoznania się z historią barki „Molendiep”. Barka jest zabytkowym domem na wodzie z 1909 r., została sprowadzona z Holandii i pieczołowicie odrestaurowana przez jej właściciela kapitana Jakubka. „Molendiep” niedługo będzie przetransportowana na swoje miejsce przy ul. Miłorząbowej w Mostach, swoje zainteresowanie i udział w uroczystości chrztu potwierdziła ambasada Holenderska.

Problemy jakie napotkał Pan Jakubek przedstawia reportaż telewizji TTV, i jest to historia niewyobrażalna . Możemy napisać krótko, skorzystaliśmy z głupoty urzędników gdańskich.

Podczas rozmowy z kapitanem usłyszałem jeszcze jedną bardzo ciekawą informację, iż najbliższym zamiarem naszego nowego mieszkańca jest przygotowanie stałej ekspozycji kolekcji sekstantów.

My mieszkańcy możemy tylko się cieszyć, że nasza gmina przyciąga tak wartościowych ludzi i to potwierdza nasze nadzieje, że będziemy wzorcową gminą na miarę XXI-go wieku.

Henryk Palczewski

Linki do nagrań dyskusji publicznej:

  1. Cz. 1 https://www.youtube.com/watch?v=NANSv6pFDGI
  2. Cz. 2 https://www.youtube.com/watch?v=e0hrErM-9G8
  3. Cz. 3 https://www.youtube.com/watch?v=jzwMbks2thI
  4. Cz. 4 https://www.youtube.com/watch?v=BbxCNanWSrs
  5. „Nowa Holandia” autor projektu: Marek Lis http://kosakowo.info/?p=2628
  6. „Wzorcowa współpraca” http://kosakowo.info/?p=2859
  7. „Prawda o Ekomarinie „Nowa Holandia” http://kosakowo.info/?p=3901
  8. Link do strony M.Jakubka http://molendiep.pl/?lang=pl
  9. Link do reportażu nt. Problemów z barką http://ttv.pl/aktualnosci,926,n/kto-chce-uziemic-barke,186339.html

Author

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.