shadow

Dlaczego się nie zmieni, najlepiej obrazuje załączony filmik.

Od wielu lat, a ostatnio w pytaniach do referendum moja propozycja przekazania budowy dróg naszej spółce PEKO została w delikatny sposób przedstawiona przez radnego Antoniego Strzelca, ale za to w stanowczy sposób od razu storpedowana przez kierownika ds. inwestycji Andrzeja Klemenskiego. Co gorsze, wypowiedź przedstawiona w autorytatywny sposób była ewidentnym wprowadzeniem w błąd pod kątem prawa, jednocześnie obnażając, że „to są rzeczy, które w tej chwili organizacyjnie dla nas są nie do przeskoczenia”.

Poniżej zamieszczam link do tekstu, z którego wynika, że gminna spółka PEKO może wykonywać zlecenia na rzecz gminy w zakresie zadań własnych oraz drugi link do przepisów, z których wynika, że W szczególności zadania własne obejmują sprawy: [ …] 2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego;”

Sytuacja budowy dróg w naszej gminie jest tragiczna. Kierownik przedstawił stopień realizacji harmonogramu budowy dróg. Całość wypowiedzi w Cz.1 nagrania z posiedzenia komisji. Wspomniał o kolejnych 2,5 mln, które mają być przeznaczone w budżecie na budowę dróg. Niestety na moje pytanie, kiedy będą wydane te pieniądze jeżeli należy uzyskać odpowiednie pozwolenia i ogłosić przetargi, nie uzyskałem odpowiedzi, a jedynie jakieś wymruczane pod nosem wypowiedzi bez konkretów.

Ciekawym aspektem tego bałaganu jest sprawa cen. Wicewójt zapytany o cenę mb. drogi odpowiedział zgodnie z prawdą, że droga drodze nie równa z różnych powodów, począwszy do szerokości od 4 do 5 m, okrawężnikowaniu itp., ale podał cenę w granicach 1 100,00 zł za mb. Niestety musiałem natychmiast niegrzecznie przerwać tę informację, bo cena mb. budowy dróg w przeprowadzonych i rozstrzygniętych przetargach w naszej gminie to teraz koszt od 1 395,32 do 2 190,10 zł za mb. Rozumiem zażenowanie Wicewójta, który jest zmuszony teraz brnąć w budowę dróg po tak zawyżonych cenach, bo tego wymaga kampania wyborcza i jak to powiedział wójt drogi buduje się przed wyborami bo tylko to pamiętają wyborcy. Strach pomyśleć jakie ceny będą na budowę dróg za wspomniane 2,5 mln zł, które zostaną na najbliższej sesji przeznaczone w budżecie.

Rozwiązanie jest prozaicznie proste, które by przysporzyło Wicewójtowi poparcia wyborców, a na pewno mojego.

Po pierwsze odsunąć od pomocy i doradztwa osoby, które widzą tylko problemy i w dodatku są niedouczone z przepisów finansowych.

Po drugie przerwać budowę dróg tam gdzie to możliwe i zabrać się za organizację pracy, a głównie za organizację budowy dróg przez spółkę PEKO. Nikt lepiej tego nie zorganizuje jak Wicewójt, który przybył właśnie z branży budowy dróg.

Co to nam da ?

Korzyści, które możemy osiągnąć to wybudowanie dwa razy więcej dróg za te same pieniądze.

Ponieważ jestem życzliwy konkurentom, to od razu przedstawiam na czym opieram swoje szacunki, żeby się nie podniecali krytyką tego co napisałem.

Prowadząc od ponad 20 lat biuro rachunkowe wiem, że w usługach takich jak budowa dróg zysk wykonawców musi wynieść co najmniej 30%, a na pewno w okresie przedwyborczym tyle wynosi.

Kolejne pytanie, a skąd pozostałe 20% ? To akurat jest proste i zostało zastosowane przy budowie naszego gimnazjum. Prowadzący sprawy gminne powinni to wiedzieć, że wprawdzie gmina nie może odliczyć vat’u z faktur za budowę drogi, to już spółka jak najbardziej. Krótko mówiąc spółka ma prawo odliczyć VAT od swoich zakupów, których przy budowie drogi jest sporo. Ktoś nie obeznany w szczegółach, a który trochę liznął wiedzy o podatku VAT może powiedzieć, że spółka ma prawo odliczyć VAT jeżeli jest to związane ze sprzedażą opodatkowaną, i oczywiście taka sprzedaż by była na rzecz gminy.

Zdaję sobie sprawę, że takie informacje powinienem trzymać w tajemnicy i przekazać w trakcie kampanii wyborczej, ale nie mogę patrzeć na to jak tracimy miliony a inni kandydaci zamiast zająć się sprawami gminy wolą chodzić na siłownię, żeby poprawić wygląd bo nadal myślą, że wybory to wybór miss lub mistera. Tak było, ale w naszej gminie będzie teraz inaczej.

Henryk Palczewski

Linki:

  1. Art. pt. „Zadanie własne gminy może być zlecone spółce gminnej bez przetargu”http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/zadanie-wlasne-gminy-moze-byc-zlecone-spolce-komunalnej-bez-przetargu/print
  2. Art. 7. Zadania własne gminy ustawa o samorządzie gminnym https://www.arslege.pl/zadania-wlasne-gminy/k52/a6434/
  3. Cz. 1 https://youtu.be/u7FvWQA0rp8
  4. Cz. 2 https://youtu.be/Us8kDMOlC3k

Author

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.