shadow

Marazm, brak pomysłów, bałagan i kompletny brak zarządzania.

Żeby zrozumieć o czym powyżej napisałem, należy obejrzeć filmiki z wczorajszego (14.06.2018) zebrania mieszkańców Rewy. Nagrania obrazują gminę jaką możemy mieć po najbliższych wyborach.

Tylko z dźwiękiem.

Reakcja Wice Wójta na bardzo dobry pomysł jednej z mieszkanek dobitnie pokazuje co nas czeka jeżeli obecna władza będzie kontynuować swoją bezsilność i brak operatywności.

Dobra diagnoza problemów gminnych to już połowa sukcesu. Diagnoza, z której wynika, że zarządzanie gminą jest bardzo prymitywne odbiegające od obecnych standardów być może pozwoli racjonalnie wybrać przyszłe władze.

Przedstawiony pomysł zaczerpnięty z Helu o jednolitych tabliczkach oznaczających posesje, w których prowadzony jest legalny wynajem pokoi spodobał się ogółowi zebranych, a nawet samemu Wice.

No i co z tego ? Jeżeli zaraz potem stwierdzenie „nie wiem czy bylibyśmy w stanie do tego sezonu tak szybko wprowadzić takie jednolite tabliczki”. Każdy kto prowadzi jakikolwiek biznes przyzwyczajony jest do szybkiego działania i taki pomysł wdrożył by w ciągu tygodnia, a do sezonu jak by nie było jeszcze dwa tygodnie.

W pierwszy dzień prośba do kolegi lub urzędu Helu o zdjęcie, a jeszcze lepiej o wzór tabliczki, bo takowy na pewno mają. Jednocześnie pozyskanie kontaktu do wykonawcy, który wykonywał takie tabliczki. Kolejne zamówienie zawsze jest tańsze. Następnie zamówienie i realizacja. Odpowiedź, że nie można liczyć na realizację pomysłu w tym sezonie mówi wszystko o naszej przyszłości.

To było w samej końcówce zebrania, pełna wypowiedź w tej sprawie od 18:27 min. Cz. 4.

Całe zebranie odbyło się według prostej zasady „niech się wygadają, ciśnienie im zejdzie, a my robimy swoje”.

Prawidłowo przeprowadzone zebranie wiejskie i nie tylko, powinno być przede wszystkim przygotowane. Od tego są przedstawiciele sołectwa. Rada Sołecka na czele z Sołtysem przygotowując zebranie omawia problemy wsi i przygotowuje propozycje ich rozwiązania. W Rewie jest odwrotnie, mieszkańcy przedstawiają problemy, a „władza” nie ma żadnych propozycji rozwiązania. Przykładem problem, który w pełnej skali ujawnił się w ostatni weekend, kiedy to nastąpił najazd tzw. „kanapkowiczów” (potoczna nazwa gości, którzy przyjeżdżają z kanapkami i są kłopotem, a nie korzyścią dla mieszkańców Rewy). Przedstawione przez komendanta Straży Gminnej propozycje (Cz. 2 17:10 min. nagrania) doraźnego rozwiązania tego problemu zostały kompletnie zignorowane przez obecne władze w osobach Sołtysa a zarazem Przewodniczącego Rady oraz obecnego na zebraniu Wice Wójta. Propozycje komendanta spotkały się natomiast z aprobatą mieszkańców, niestety Sołtys szybko skierował dyskusje na inne tory i problem odfajkowany.

Dużo by pisać o innych problemach poruszanych na zebraniu, bo wszystkie powtarzają się od lat: brudne plaże – kierowniczka referatu komunalnego – „zbieramy oferty na zakup maszyny do sprzątania” co słyszę przy okazji każdego spotkania przed sezonem, za mało Toy Toy’ów – będzie lepiej, zastawianie bram wjazdowych do posesji – nie zakładamy blokad bo nam włożono kiedyś zapałki do zamków i był problem – mówi komendant straży itd. i itp.

Nic nowego pod Rewą, żeby sparafrazować łacińską sentencję „Nihil novi sub sole”.

Czy to też będziemy mówić po wyborach ?

Ciągle optymista.

Henryk Palczewski

Linki do nagrań:

  1. Cz. 1 https://youtu.be/fbgaPdMCZHI
  2. Cz. 2 https://youtu.be/m0Uw9K3duSU
  3. Cz. 3 https://youtu.be/ETK-m3VyCK4
  4. Cz. 4 https://youtu.be/5TxdOVnp7Ts

Author

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.