shadow

CHCESZ BYĆ RADNYM ?

PRZECZYTAJ !!! POMOŻEMY !!!

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo oferuje pomoc każdemu kto chciałby kandydować do Rady Gminy, a odstraszają go przedstawione w dalszej części postu przyczyny.

Pomoc będzie sprowadzać się przede wszystkim do spraw organizacyjnych:

  1. Zarejestrowanie komitetu wyborczego (przygotowanie dokumentów)

  2. Zebranie wymaganych podpisów (pod listami poparcia dla listy)

  3. Pomoc w przygotowywaniu materiałów (możliwość wspólnego druku )

  4. Pomoc w zorganizowaniu współpracy (zorganizowanie pierwszego spotkania)

  5. Pomoc w finansowaniu kampanii (dofinansowanie do druku)

  6. Pomoc w rozliczeniu kampanii (przygotowanie rozliczeń)

Obserwując media społecznościowe możemy zauważyć, że sporo osób, przedstawia pomysły i trafne opinie w sprawach gminnych. Problem polega na tym, że wszystko to dzieje się wirtualnie w internecie, a my potrzebujemy zaangażowania w realnym działaniu.

Realne działanie i wpływ na to co dzieje się w gminie można osiągnąć tylko będąc przedstawicielem mieszkańców w Radzie Gminy.

Potoczne stwierdzenie „radny – bezradny” to kompletna nieprawda.

Niniejszym postem rozpoczynamy cykl wpisów, które będą przedstawiać jaką siłę ma Rada Gminy jako organ, a w niej każdy radny jako przedstawiciel wyborców.

Art. 11. 1. Mieszkańcy gminy podejmują rozstrzygnięcia w głosowaniu powszechnym (poprzez wybory i referendum) lub za pośrednictwem organów gminy.

Art. 11a. 1. Organami gminy są:

1) rada gminy;

2) wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Przytoczone powyżej dwa artykuły ustawy o samorządzie gminnym wskazują hierarchie władztwa gminą.

Być może w tym momencie wielu delikatnie się uśmiecha, a może i głośno śmieje znając gminne realia, ale ustawa tak określa kto decyduje, a kto ma tylko, podkreślam słowo tylko wykonywać decyzje Rady. Faktem jest, że u nas jest wszystko postawione na głowie, ale nie wynika to z siły i uroku osobistego naszego Wójta tylko ze słabości radnych, którzy nie znają prawa, albo tak im z różnych względów wygodnie.

Nasza gmina potrzebuje radnych zaangażowanych, ale przede wszystkim znających swoje prawa.

Wiemy, że procedury wyborcze ale i kodeks wyborczy odstrasza wielu wartościowych kandydatów. Przyczyn, które zrażają jest kilka.

Pierwsza najważniejsza z przyczyn tkwi w założeniu samej ordynacji, która wymusza organizowanie, już w trakcie wyborów grup trzymających władzę. Możliwość kandydowania na stanowisko wójta ma tylko kandydat zgłoszony przez komitet wyborczy, który zarejestruje kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych. Tylko ten jeden przepis eliminuje osoby, które nie chcą być kojarzone,

a w przyszłości w „nieformalny” sposób być podporządkowane osobie wójta.

W praktyce to kandydat na wójta już na wstępie dobiera sobie „towarzystwo” do rządzenia i nie wszyscy mogą otrzymać ofertę do udziału w tak organizowanej grupie. Najlepiej to widać na przykładzie naszej rady, kiedy wielu radnych mając swoje odmienne zdanie na dany temat, jak przychodzi do głosowania spełnia oczekiwania wójta i głosuje nieraz wbrew swoim przekonaniom.

Druga ważna przyczyna braku zainteresowania kandydowaniem tych, którzy by mogli wprowadzić prawdziwy samorząd w naszej gminie to trudności proceduralne związane z wyborami, a więc: zawiązanie komitetu, zbieranie podpisów, a w końcu z rozliczeniem kampanii wyborczej, nie mówiąc o przygotowywaniu materiałów wyborczych i ich dystrybucji oraz organizowaniem ewentualnych spotkań.

Kto może skorzystać z pomocy SMGK ?

Pomoc oferujemy przede wszystkim tym, którzy mają zamiar kandydować z własnego komitetu lub z komitetu, który obejmować będzie tylko kandydatów reprezentujących jedną miejscowość np. Pogórze 4 mandaty, Suchy Dwór 2 mandaty itp. Przedstawiona struktura komitetów w oczywisty sposób eliminuje możliwość kandydowania z komitetem rejestrującym kandydata na wójta.

Na czym będzie polegała siła tych teoretycznie rozdrobnionych komitetów ?

Siła weźmie się ze współpracy, którą poszczególni kandydaci powinni nawiązać po zarejestrowaniu komitetu. Wówczas to w sposób demokratyczny kandydaci powinni przyjąć wspólny program dla Gminy, który będzie zbiorem poszczególnych programów komitetów oferowanym wyborcom swojej miejscowości. Radni z tak wybranych komitetów w przyszłej radzie będą nawzajem wspierać swoje indywidualne programy zgodnie z zawartym porozumieniem.

Mamy świadomość, że przedstawiona propozycja jest rewolucyjna, ale tylko takie mogą coś zmienić.

Prosimy o komentarze i uwagi, a zainteresowanych o kontakt na prv. Henryk Palczewski

Szerokie udostępnianie tego postu jak najbardziej wskazane o co prosimy.

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo

Linki:

  1. Ustawa o samorządzie http://kosakowo.info/wp-content/uploads/2018/07/Samorządzie-gminnym.pdf

  2. Kodeks wyborczy http://kosakowo.info/wp-content/uploads/2018/07/Kodeks-wyborczy.pdf

Author

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.