shadow

Niezależne komitety wyborcze KWW Nasz Głos oraz KWW Pogórze daje szansę na kandydowanie wszystkim tym, którym leży na sercu normalna przyszłość naszej gminy. Chętni na kandydowanie, mają czas do 10.09.2018 r. na zgłoszenie się do tych komitetów. Oczywiście im prędzej tym lepiej.

Pod pojęciem „niezależny komitet” rozumiemy Komitet Wyborczy Wyborców, który nie będzie zgłaszał kandydata na Wójta, a będzie współpracował nad realizacją swojego programu, z każdym nowo wybranym .

Radny to nie tylko brzmi dumnie, ale to konkretne możliwości działania na rzecz swoich mieszkańców.

Art. 11. 1. Mieszkańcy gminy podejmują rozstrzygnięcia w głosowaniu powszechnym (poprzez wybory i referendum) lub za pośrednictwem organów gminy.

Art. 11a. 1. Organami gminy są:

1) rada gminy;

2) wójt

Pomimo powyższych zapisów panuje powszechne przekonanie, że to wójt decyduje o wszystkim, a radny to bezradny wybraniec mieszkańców, który musi iść do wójta w łaski, żeby cokolwiek zyskać dla swoich wyborców. Najbliższe wybory muszą przywrócić normalne stosunki w zarządzaniu naszą gminą.

Dlaczego do tej pory tak się dzieje, że radni nie mają poczucia swojej władzy. Odpowiedź jest banalnie prosta. Radni niezależni nie są zorganizowani.

Regułą wynikającą z ordynacji wyborczej jest powstanie już w trakcie wyborów grupy, która decyduje o wszystkim we własnym gronie i ta grupa jest zorganizowana i zdeterminowana w swoim działaniu.

Kandydata na wójta może zgłosić tylko komitet, który zarejestruje swoich kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych. Przyjęło się, że komitet przedstawiający kandydata na wójta wystawia kandydatów we wszystkich 15 okręgach. W wyniku czego nawet z prostej statystyki wynika, że zawsze zwycięski wójt będzie miał większość w radzie. Od samego początku mamy więc grupę trzymającą władzę. Tak było, a czy tak będzie to zależy od wyborców.

Czy tak musi być ? Oczywiście, nie.

Wystarczy tylko żeby wyborcy chwilę się zastanowili i pomyśleli logicznie odpowiadając sobie na pytanie: Dlaczego rada ma być przybudówką wójta, a nie naszym przedstawicielstwem, który decyduje o wszystkim a przede wszystkim zgodnie art. 18a. 1. ustawy o samorządzie „Rada gminy kontroluje działalność wójta […] „

Jak będzie wyglądała działalność kontrolna, jeżeli większość jest z obozu wójta. Nie trzeba daleko sięgać. Wystarczy przyjrzeć się na kontrolną działalności obecnej rady. Lepszego przykładu nie ma jak tegoroczne absolutorium. Budżet za 2017 r. w wydatkach majątkowych wykonany został w 20,7 %, ale dla większości rady wszystko było w porządku bo … w roku 2018 wybory i należało skumulować wydatki tak żeby było gdzie przecinać wstęgę.

Jak uzdrowić tę chorą sytuację ? Nic prostszego.

Wystarczy tylko pomyśleć i głosować na radnych, którzy nie są już na samym początku powiązani z przyszłym wójtem.

Dlatego też wzywamy wszystkich, którzy chcą żyć w gminie dobrze zarządzanej, kandydujcie jako niezależni.

Wiemy na pewno, że na terenie naszej gminy są dwa komitety niezależne przywołane na początku tekstu, które nie mają zamiaru zgłaszać kandydatów na Wójta. Takiej pewności jeszcze nie mamy co do trzech pozostałych komitetów, które mając w nazwie nazwiska mogą także zgłosić kandydatów na radnych i Wójta.

Henryk Palczewski – Pełnomocnik KWW Nasz Głos 

Author

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.