Informacja o otwarciu ofert na budowę szkoły w Pogórzu, nie pozostawia złudzeń, musimy znaleźć dodatkowe fundusze na jej budowę, gmina nie ma zamiaru wydać więcej niż zaplanowała, a wykonawcy nie mogą drastycznie zmniejszyć cen, bo racjonalnie kalkulują.

Wynik przetargu był do przewidzenia i być może jedynym rozwiązaniem, które się nasuwa jest pozyskanie odpowiednich kwot między innymi z PGNiG.

Biorąc pod uwagę „dziwny” zbieg okoliczności, czyli wniesienie projektu uchwały o przystąpieniu do zmiany planu dla Mostów na pow. 100 ha, które nie ma sensownego uzasadnienia można przypuszczać, że rozwiązanie przedstawione poniżej mówiąc kolokwialnie „trzyma się kupy”.

Zamieszczona mapka z naniesionym wariantem możliwego przebiegu gazociągu wysokiego ciśnienia jest jedynym sensownym wytłumaczeniem objęcia terenów rolnych w projekcie zmiany planu, o którym pisałem https://www.facebook.com/www.kosakowo.info/posts/2006478909405284

Rozwiązanie to wpisuje się w propozycje PGNiG, którą przesłali w listopadzie 2017 do Urzędu Morskiego w Gdyni (Link nr 1).

Powtarzane jak mantra stwierdzenie, „W zakresie gruntów rolnych – utrzymanie ich rolniczego charakteru” jest w tym przypadku prawdziwe, bo zgoda na poprowadzenie gazociągu nie zmienia charakteru gruntów rolnych.

Jeżeli by tak było można tylko pogratulować odwagi i perspektywicznego myślenia nowego Wójta (a może „starego”). Rozwiązanie takie mogłoby zadowalać wielu mieszkańców od tych oczekujących na szkołę po tych, którzy chcą się zabezpieczyć przed przebiegiem gazociągu pod ich domami.

W każdym przypadku tak ważna decyzja powinna być skonsultowana z mieszkańcami, a w tym przypadku koniecznie będzie referendum.

Henryk Palczewski

PS.

Ostatnie wiadomości o podpisaniu 20-to letniej umowy z USA na dostawy gazu skroplonego do Polski nie pozostawiają złudzeń, bojka przeładunkowa na Zatoce Gdańskiej będzie konieczna.

Lepiej rozmawiać i wynegocjować korzyści niż czekać, aż zdecydują za nas. Pytanie czy rozmowy będą twarde i skuteczne, czy takie jak do tej pory ?

Linki:

  1. Pismo PSG ws. alternatywnego przebiegu gazociągu http://kosakowo.info/wp-content/uploads/2018/06/PSG-modyfikacja-przebiegu.pdf
  2. Gazociąg przez Mechelinki i Mosty będzie bo …” (czerwiec 2018) http://kosakowo.info/?p=5047
  3. Gazociąg reaktywacja … PGNiG kontratakuje” (marzec 2015) http://kosakowo.info/?p=2974

Author

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.